poniedziałek, 5 sierpnia 2013

004.Co je nasz świnek?

Hej wszystkim!
O czym dzisiaj? O pożywieniu, które je świnka morska. Od trawy przez siano, liście, korę, owoce, korzenie, kwiaty do nasion! Czyli dziś zajmiemy się tym co zje Wasza świnka!
Widzę, że mamy tu przyszłych posiadaczy świnek morskich, z chęcią Wam pomogę!
Jeśli macie jakieś szczególne pytania o świnkach, na które chcecie mieć odpowiedź szybko, napiszcie do mnie na facebooku - Olivia Stebakowska. Chętnie odpowiem na Wasze pytania!

Sianko to podstawa!
Świnki uwielbiają siano, to ich chleb powszedni. Zakupicie je oczywiście w sklepach zoologicznych. Większą ilość siana opłaca się kupić u rolnika. Najlepsze jest sianko z pokrzywy, możecie je zebrać sami.
Pamiętaj, że wysokowartościowe siano pachnie aromatycznie i jest lekko zielonkawe. Nie jest zgniłe, żółtawe ani stare. Sianko zawiera błonnik, który ułatwia trawienie i świnka powinna mieć go na co dzień.
Grubsze i dłuższe sianko pochodzi z pierwszego pokosu. Przechowujcie siano w suchych i przewiewnych miejscach. Możecie znaleźć sianko z koniczyny i lucerny. A co do ciekawych dodatków do sianka to znajdziecie je tutaj -> Piggy Shop (klik)!

Herbal Pets sianko rumiankowe dla gryzoni i królików 300g

Pokarm podstawowy - granulat lub mieszanka ziaren
A więc przeczytałam niedawno, że granulat jest znacznie lepszy dla świnki niż mieszanka ziaren i nasion, gdyż jest pełnowartościowy, zawiera dużo witamin i minerałów i świnka od niego nie zgrubnie. Powinien to być granulat specjalnie dla świnek morskich. Możecie też kupić pokarm w paczce, świnka wyłowi z niego najsmaczniejsze kąski, ale nie przesadzajcie, żeby nie przytyła za dużo! Gotowej mieszanki pokarmowej dawajcie śwince codziennie maksymalnie 10-20 g (1-2 łyżek stołowych) lub granulat (jego nie musicie wydzielać). Nie zastępujcie karmą owocową tej podstawowej - warzywnej.

JR Farm Pietruszka granulat pokarm dla gryzoni i królików 400g


 Dodatkowe smakołyki - tak czy nie?
 Smakołyki - tak! Ale jako dodatek do diety naszej świnki. Przysmak podawany w za dużych ilościach może zaszkodzić, jest on interesujący dla świnki tylko gdy nie jest dostępny cały czas.
Możecie kupić różnego rodzaju mieszanki owocowe, warzywne, ziołowe, dropsy i paluszki. Dodatkowy smakołyk to również małe ilości płatków owsianych lub kukurydzianych. Kolba również nadaje się do smakołyków, znajdziecie w zoologicznym jej różne rodzaje - ziołowe, kokosowe, truskawkowe itp. Kolby ułatwią naszym świnkom ścieranie ząbków! :)

 JR Farm Mix płatków warzywnych dla gryzoni i królików 600g

Coś do podgryzania!
Świnkom przez całe życie rosną siekacze, więc muszą otrzymywać pokarm, który ułatwi ich ścieranie.
Podawajcie swoim świnkom czerstwy, ciemny chleb (nie stary, nie spleśniały, nie solony, bez konserwantów), gałązki drzew owocowych i gałązki brzozy lub wierzby (NIE PRYSKANYCH). Unikajcie gałęzi krzewów ozdobnych, bo wiele z nich jest trujących. Starsze świnki czasami nie radzą sobie z rosnącymi ząbkami, jeśli Wasza świnka też należy udać się do dobrego weterynarza, który spiłuje przydługawe ząbki (często są one powodem nieprzyjmowania pokarmu przez świnki, z moją Brzusią tak było). Wapno i sól także może być przez świnki podgryzana, aczkolwiek różnie to z tym bywa.


Soczyste i zielone!
 Czyli warzywa i owoce! Pamiętajcie, aby zawsze je dokładnie umyć i osuszyć, nie dawajcie śwince nic prosto z lodówki. Rzeczy, które podajecie muszą być w temperaturze pokojowej. Świeże rośliny pastewne, warzywa jak i owoce są bogate w białko, wapń i witaminę C (której świnka sama nie produkuje i powinna ją dostawać od nas w pokarmie, do kupienia także wkrapiana do wody). O dziko rosnących roślinach, które świnka jada i o tym w co bogate są owoce i warzywa w kolejnych notkach. Możecie podawać świnkom jabłka, brokuły, cykorię, gruszki, pomidory (trujące są ich zielone części), banany (nie za dużo, są tuczące), truskawki, maliny, poziomki, kiwi, melony, kapustę pekińską, marchewkę, paprykę i wiele innych. Sałata, choć świnki bardzo ją lubią nie jest polecana, gdyż w Polsce jest zanieczyszczona azotami, dlatego hodowcy zalecają, aby pochodziła ona z własnych upraw, a nawet sugerują ograniczenie jej podawania. Dużo witaminy C zawierają owoce cytrusowe i pestkowe (podajemy je w malutkich ilościach).

 

Woda!
Świnki muszą mieć stale świeżą wodę w poidełku lub w miseczce, aby same decydowały ile i kiedy piją, Odstała woda z wodociągu jest lepsza od świeżej. Wodę silnie chlorowaną przegotowujemy lub zastępujemy wodą mineralną (radzę zawsze przegotowywać). Świnki bardzo lubią i mogą pić herbatkę z rumianku (dobra na biegunkę wraz z siankiem i zwykłą wodą).



 Witaminy?
 Możecie je nabyć w sklepach zoologicznych, ich podawanie nie jest konieczne, jeśli zapewnimy śwince zdrowe pożywienie, które zawiera witaminę C. Zimą zalecane jest podawanie witamin, gdyż w tym okresie warzywa i owoce mają mniej naturalnych witamin. Ja podaję mojej śwince Cebion (2 kropelki do poidełka).
 Versele Laga Oropharma C-VIT witaminy dla świnek morskich 50ml

 WAŻNE INFORMACJE!
1.Organizm świnki morskiej jest wrażliwy, więc pokarm, który jej podajemy (owoce, warzywa, siano, gałązki drzew) powinien pochodzić z miejsc oddalonych od ruchu drogowego, gdzie nie ma aż tylu spalin itp.
2.Nigdy nie zbieraj roślin na skraju pola, rosną tam najpiękniejsze okazy, ale ziemia w takich miejscach gromadzi za dużo nawozów oraz środków ochrony roślin niebezpiecznych dla życia i zdrowia świnek.

3.Do trujących roślin dzikich należą:
-czosnek niedźwiedzi
-barszcz Mantegazziego
-lulek czarny
-szczyr roczny
-jaskier ostry
-jaskier wiosenny
-blekot pospolity
-szczwół plamisty
-glistnik jaskółcze ziele

4.Trujące dla świnek są ziemniaki, ich kiełki, surowa fasola, zielone części pomidorów, chrzan, kwiaty ozdobne, groch, orzechy, rabarbar, przyprawy, ostre zioła.

5.Nigdy nie podawajcie nabiału świnkom, żadnego mleka, nawet rozcieńczonego, powoduje biegunkę.
Mięso także jest zakazane w ich diecie. Świnki to wegetarianie :)

6.Dokładnie umyjcie i osuszcie zieleninę, owoce, warzywa, rośliny jadalne, które im podajecie, gdyż mokre powodują biegunkę. Pamiętajcie, podajemy wszystko w temperaturze pokojowej. 

7.Pod skórką owoców znajduje się mnóstwo witamin. Obierajcie pomidory, banany. 

8.Nie trzeba kroić warzyw, owoców na mniejsze kawałki, żeby świnka się nie trudziła. Zostawcie np. marchew taką jaka jest, świnka będzie przy okazji jedzenia jej ścierać sobie ząbki, same plusy! :) Dla niej lepiej.

W kolejnych notkach
Dziko rosnące rośliny jadalne dla świnek
Owoce i warzywa - które części podajemy i w co są bogate.









poniedziałek, 15 lipca 2013

003.Wyposażenie i wymiary klatki dla świniaczka!

Cześć kochani!
Wspaniale, że tu zaglądacie, jest kilka osób. Bardzo miło wiedzieć, że książkowa i moja wiedza jest dla kogoś przydatna :) Dziękuję Wam! Dziś chcę napisać o tym co świnka powinna mieć w klatce i jakie wymiary powinna mieć ta klatka. Jednak teraz chcę Wam zadać pewne pytanie!
Jak Wasze świnki mają na imię?
Moja Tija właśnie sobie chrupie w klatce takiego jakby loda (wafelek i gałka z pokarmu owocowego), możecie kupić w zoologicznym :) Kupiłam jej też kolby kwiatowe ;d Widziałam mnóstwo ziół dla świnek, więc następnym razem wybiorę jej coś z tego. Tijka ma niestety coś z oczkiem i stosuję do niego specjalną maść, ale jest już coraz lepiej :) Okay, a więc temat, który przyda się przyszłym opiekunom świnki!

Klatka idealna?
Jeśli chodzi o świnki, to nie potrzebują one klatek z rurami i tym podobnymi akcesoriami wbudowanymi, nie gimnastykują się tak jak chomiki. Klatka powinna mieć wymiary około tych długość 80, szerokość 45 wysokość 40. Moja jest nieco większa, ponieważ miałam kiedyś 3 świnki, ale myślę, że im większa klatka tym lepiej dla świnki (większy wybieg na co dzień).
Gdzie ustawić klatkę?
Najlepiej na komodzie, aby świnka mogła obserwować co się dzieje w pokoju i nie mieć o nas wyobrażenia olbrzymów, ponieważ wtedy będzie się bała. Klatka ze świnką nie powinna stać na podłodze, ponieważ świnka widzi wtedy wszystko z dołu i ludzie wydają jej się przerażająco duzi, nie ma też dobrego punktu do obserwacji tego co dzieje się w pokoju. Klatka nie powinna stać na słońcu, przy oknie (przeciągi), ani przy kaloryferze!
 Wyposażenie?
1.Domek marzeń i snów.
Świnki potrzebują domku, w którym będą czuły się wygodnie i bezpiecznie. Te zwierzaki uwielbiają się ukrywać, więc nie kupujcie domku z wieloma wyjściami. Domki dzielą się na wykonane z:
-drewna


-kory

-tworzywa sztucznego
Najbardziej polecane są domki z tworzywa sztucznego (plastiku), ponieważ łatwo je wyczyścić i podobnież są odporne na zniszczenia. Domki z kory nie są polecane ze względu na to, że nie są odporne na zęby świnek. Ja jednak polecam Wam najbardziej domki z drewna. Może i wchłaniają mocz i niełatwo je wyczyścić, ale przecież taki domek można zmienić jeśli jest brudny lub go porządnie wyczyścić, a nasza świnka będzie się w nim czuła miło i będzie go mogła podgryzać, gdy będzie chciała zetrzeć ząbki.
2.Legowiska
W sklepach zoologicznych lub na stronie http://piggyshop.pl/ znajdziecie świetne legowiska dla świnek. 
Tak weszłam i chyba coś zamówię dla Tijusi. Świnki uwielbiają wszelkie hamaki, legowiska, materiałowe jaskinie! :)





3.Tunele
To również znajdziecie tam gdzie legowiska i inne akcesoria.


4.Zabawki



5.Miska
Jest to podstawowy element wyposażenia klatki. Wsypujemy do niej suchy pokarm lub dajemy owoce czy warzywa. Pamiętajcie, aby myć ją często i wytrzeć, żeby była sucha! Ale jaką wybrać? Polecana jest porcelanowa, ponieważ świnka wkładając do niej łapki, nie będzie w stanie jej przewrócić i wysypać pokarmu. Nie stawiajcie miski przy ścianie klatki, gdyż świnka może ją potraktować jako toaletę.


Tutaj mamy karmnik (jest przydatny, gdy gdzieś wyjeżdżamy na 2 dni i zostawiamy świnkę samą).
6.Poidełko kulkowe / Miska na wodę
Wodę wymieniajmy co jeden, dwa dni. W miseczce częściej niż w poidełku.


7.Coś na siano
Jeśli chodzi o sianko, to jest ono dla świnki niezbędne i powinna mieć stały dostęp do niego, więc polecam paśniczki, które można zamontować na prętach w klatce lub kule na sianko, które zwisają z sufitu klatki.


8.Kamień
Będzie potrzebny śwince, aby ścierała pazurki, np. kawałek cegły
9.Wapno i sól oraz witaminy
Tak, to ważne, aby świnka je miała ponieważ zawierają witaminy. Jednak jeśli dacie jej owoce i warzywa to będzie jeszcze lepiej! Witaminy nie są konieczne, gdyż świnka czerpie je z pokarmów, ale możecie je również podawać, bo świnka nie produkuje sama witaminy C.



10.Żwirek drewniany / Trociny
To ważne, aby świnka miała twarde podłoże i ścierała pazurki, ale przy trocinach i kawałku cegły nic się nie stanie. Jednak polecam Wam bardziej żwirek, ze względu na to, że można go wymieniać co tydzień, 5 dni jednej śwince, a trociny co 2,3 dni. Żwirek też nie wysypuje się na wszystkie strony świata. No i ładniej pachnie. Jest bardziej praktyczny, polecam żwirek Hilton. Są też wygodniejsze podłoża, ale należy je prać, jednak ja polecam Wam tradycyjny żwirek, ponieważ moim zdaniem jest to najlepsze podłoże dla świnki.



11.Siano - podstawowa karma
Najlepsze jest siano z pokrzywy - można je zebrać samemu. Zawsze kupujcie nowe, zielone i czyste sianko dla swoich świnek u rolnika lub w zoologicznym :) Są też sianka z różnymi dodatkami!

Co do pokarmu podstawowego - o nim kilka zdań w kolejnej notce!
A mam dla Was jeszcze kilka zdjęć mojej kochanej Tijusi :)



Uwielbiam dla Was pisać, mam nadzieję, że Wy uwielbiacie to czytać :)
Do następnej notki :)

piątek, 28 czerwca 2013

002.Sesja Tijusi w górach i wypuszczanie świnki na dwór

Hej kochani! :) Mamy koniec roku szkolnego! Witają nas wakacje, niestety u mnie bardzo pochmurno i mokro, ale mam nadzieję, że pogoda się poprawi :) Dziś wstawię zdjęcia, które zrobiłam Tijusi niedawno w górach. Pewnie wiecie, że swoje świnki możecie wypuszczać na trawę, tylko trzeba dobrze ich pilnować. Istnieją koty, psy, ptaki i każde z tych zwierząt może zaatakować nasza świnkę, więc pilnujemy zawsze. Nigdy nie wypuszczajcie świnek na mokrą trawę (dostaną biegunki, co jest dużym zagrożeniem dla ich zdrowia)!  Uważajcie także, by świnki nie zjadły krzewów, małych drzewek czy kwiatów. Mogą natomiast jeść mniszki lekarskie (mlecze). Nie wystawiajcie świnki na słońce, aby nie dostała udaru! Jeśli postanowicie postawić klatkę na dworze (aby świnka była bezpieczniejsza), postawcie ją w cieniu. Jednak pamiętajcie, żeby przychodzić do świnki i sprawdzać czy klatka nie stoi w słońcu. Nie pozwólcie swoim świnkom przebywać przy norach wykopanych przez krety! Zabierzcie ze sobą wodę dla prosiaczka :) Możecie nalać ją do małej miseczki czy nakrętki lub lekko zwilżyć świnkę wodą, wtedy ona ją zliże. ;) Nie próbujcie robić ze świnką dłuższych tras, ponieważ może się to dla niej skończyć zawałem serca. Najlepiej usiąść przy śwince, a ona będzie zapewne chodziła niedaleko Was. Myślę, że to najważniejsze rzeczy :) Są także smycze dla świnek morskich i klatki ogrodowe, które można nabyć na allegro czy w dobrych sklepach zoologicznych. Jednak smyczy nie polecam, świnka nie jest psem i nie będzie to dla niej zbyt wygodna propozycja. Po powrocie do domu sprawdźcie czy świnka nie ma kleszczy i czy wszystko w porządku z nią i jej sierścią :)  A teraz zdjęcia Tijki :)












Bierzecie swoje pupile ze sobą na wakacje?