poniedziałek, 15 lipca 2013

003.Wyposażenie i wymiary klatki dla świniaczka!

Cześć kochani!
Wspaniale, że tu zaglądacie, jest kilka osób. Bardzo miło wiedzieć, że książkowa i moja wiedza jest dla kogoś przydatna :) Dziękuję Wam! Dziś chcę napisać o tym co świnka powinna mieć w klatce i jakie wymiary powinna mieć ta klatka. Jednak teraz chcę Wam zadać pewne pytanie!
Jak Wasze świnki mają na imię?
Moja Tija właśnie sobie chrupie w klatce takiego jakby loda (wafelek i gałka z pokarmu owocowego), możecie kupić w zoologicznym :) Kupiłam jej też kolby kwiatowe ;d Widziałam mnóstwo ziół dla świnek, więc następnym razem wybiorę jej coś z tego. Tijka ma niestety coś z oczkiem i stosuję do niego specjalną maść, ale jest już coraz lepiej :) Okay, a więc temat, który przyda się przyszłym opiekunom świnki!

Klatka idealna?
Jeśli chodzi o świnki, to nie potrzebują one klatek z rurami i tym podobnymi akcesoriami wbudowanymi, nie gimnastykują się tak jak chomiki. Klatka powinna mieć wymiary około tych długość 80, szerokość 45 wysokość 40. Moja jest nieco większa, ponieważ miałam kiedyś 3 świnki, ale myślę, że im większa klatka tym lepiej dla świnki (większy wybieg na co dzień).
Gdzie ustawić klatkę?
Najlepiej na komodzie, aby świnka mogła obserwować co się dzieje w pokoju i nie mieć o nas wyobrażenia olbrzymów, ponieważ wtedy będzie się bała. Klatka ze świnką nie powinna stać na podłodze, ponieważ świnka widzi wtedy wszystko z dołu i ludzie wydają jej się przerażająco duzi, nie ma też dobrego punktu do obserwacji tego co dzieje się w pokoju. Klatka nie powinna stać na słońcu, przy oknie (przeciągi), ani przy kaloryferze!
 Wyposażenie?
1.Domek marzeń i snów.
Świnki potrzebują domku, w którym będą czuły się wygodnie i bezpiecznie. Te zwierzaki uwielbiają się ukrywać, więc nie kupujcie domku z wieloma wyjściami. Domki dzielą się na wykonane z:
-drewna


-kory

-tworzywa sztucznego
Najbardziej polecane są domki z tworzywa sztucznego (plastiku), ponieważ łatwo je wyczyścić i podobnież są odporne na zniszczenia. Domki z kory nie są polecane ze względu na to, że nie są odporne na zęby świnek. Ja jednak polecam Wam najbardziej domki z drewna. Może i wchłaniają mocz i niełatwo je wyczyścić, ale przecież taki domek można zmienić jeśli jest brudny lub go porządnie wyczyścić, a nasza świnka będzie się w nim czuła miło i będzie go mogła podgryzać, gdy będzie chciała zetrzeć ząbki.
2.Legowiska
W sklepach zoologicznych lub na stronie http://piggyshop.pl/ znajdziecie świetne legowiska dla świnek. 
Tak weszłam i chyba coś zamówię dla Tijusi. Świnki uwielbiają wszelkie hamaki, legowiska, materiałowe jaskinie! :)





3.Tunele
To również znajdziecie tam gdzie legowiska i inne akcesoria.


4.Zabawki



5.Miska
Jest to podstawowy element wyposażenia klatki. Wsypujemy do niej suchy pokarm lub dajemy owoce czy warzywa. Pamiętajcie, aby myć ją często i wytrzeć, żeby była sucha! Ale jaką wybrać? Polecana jest porcelanowa, ponieważ świnka wkładając do niej łapki, nie będzie w stanie jej przewrócić i wysypać pokarmu. Nie stawiajcie miski przy ścianie klatki, gdyż świnka może ją potraktować jako toaletę.


Tutaj mamy karmnik (jest przydatny, gdy gdzieś wyjeżdżamy na 2 dni i zostawiamy świnkę samą).
6.Poidełko kulkowe / Miska na wodę
Wodę wymieniajmy co jeden, dwa dni. W miseczce częściej niż w poidełku.


7.Coś na siano
Jeśli chodzi o sianko, to jest ono dla świnki niezbędne i powinna mieć stały dostęp do niego, więc polecam paśniczki, które można zamontować na prętach w klatce lub kule na sianko, które zwisają z sufitu klatki.


8.Kamień
Będzie potrzebny śwince, aby ścierała pazurki, np. kawałek cegły
9.Wapno i sól oraz witaminy
Tak, to ważne, aby świnka je miała ponieważ zawierają witaminy. Jednak jeśli dacie jej owoce i warzywa to będzie jeszcze lepiej! Witaminy nie są konieczne, gdyż świnka czerpie je z pokarmów, ale możecie je również podawać, bo świnka nie produkuje sama witaminy C.



10.Żwirek drewniany / Trociny
To ważne, aby świnka miała twarde podłoże i ścierała pazurki, ale przy trocinach i kawałku cegły nic się nie stanie. Jednak polecam Wam bardziej żwirek, ze względu na to, że można go wymieniać co tydzień, 5 dni jednej śwince, a trociny co 2,3 dni. Żwirek też nie wysypuje się na wszystkie strony świata. No i ładniej pachnie. Jest bardziej praktyczny, polecam żwirek Hilton. Są też wygodniejsze podłoża, ale należy je prać, jednak ja polecam Wam tradycyjny żwirek, ponieważ moim zdaniem jest to najlepsze podłoże dla świnki.



11.Siano - podstawowa karma
Najlepsze jest siano z pokrzywy - można je zebrać samemu. Zawsze kupujcie nowe, zielone i czyste sianko dla swoich świnek u rolnika lub w zoologicznym :) Są też sianka z różnymi dodatkami!

Co do pokarmu podstawowego - o nim kilka zdań w kolejnej notce!
A mam dla Was jeszcze kilka zdjęć mojej kochanej Tijusi :)



Uwielbiam dla Was pisać, mam nadzieję, że Wy uwielbiacie to czytać :)
Do następnej notki :)